Dedelerinizden  kalan Osmanlı Tapusu var ise, neler yapacağınızı, neler yapmanızı gerektiğini bilmiyorsanız Miras Uzmanı ile doğru yolu izleyeceksiniz. 

1800’lü yıllara ait tapu ve tapulara, 1960-1985 yılları arasında kadastro çalışması bittikten sonra yeni parsel numarası verildi. Bunun sonucunda tapu kimin adına kaydedildiği (kişi,kişiler,kurum,kurumlar) önemli konularında biri olarak devamlı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu nedenle Osmanlı Tapularının Geçerli Olabilmesi İçin, Miras Hukuku konusunda izlenmesi gereken yol ve yöntemler;

 1. Dedelerinizden kalan Osmanlı Tapu,  dedeleriniz adına yazılmış ve hala dedenizin adına Osmanlı Tapusu olabilir. Bu konuda yapmanız gereken malike ait mirasçılık (veraset) belgesi çıkartıp idari olarak intikal işlemleri yaptırabilirsiniz.
 2. Dedelerinizden kalan  başkalarının adına da kaydedilmişte olabilir. Bu konuda yapmanız gereken süreç tamamen hukuki ve miras hukuku konusunda uzman olan danışmanlık firmalarından destek almanızdır.  3402 sayılı Kadastro Kanunun 12. Maddesinde 30 günlük ilan süresi  bitiminde askıdaki isimler kesinleştirilmiş olur.  Aksi istendiğinde 10 yıl içinde dava açılmazsa  tüm dava hakkını kaybetmiş olabilirsiniz. 
 3. Eğer ki,  bu konuda gayrimenkul dedeniz adına yazılmış fakat idare tarafından başkası adına yanlış  intikal yapılmışsa  muris muvazaasına dayalı tapu iptali tescil davası,
 4. Dedeleriniz adına yazılmış Osmanlı Tapusu ve daha sonraki süreçte hazine adına geçmiş ise gayrimenkulünüz gaipliğe istinaden kayyum atanarak hazineye tescil edilmiş olabilir.  Bu konuda İşlem davası açmak,
 5. Dedelerinizden kalan Osmanlı Tapusu çok düşük ihtimalle de olsa işlem görmemişte olabilir. Bu konuda tespit davası açmak,

İçin, Miras Hukuku Konusunda,  hukuki ve uzman kişilerden araştırma, danışmanlık yardımı almak için Miras Uzmanı olarak doğru yerdesiniz.

Dedelerinizden kalan Osmanlı Tapusunu, dedeleriniz kadastro geçmeden veya kadastro çıktıktan sonrada satmış olabilir. Bu işlemin tespitini yaptıysanız, elinizdeki Osmanlı tapusu, size dedelerinizden kalan hatıra olarak kalacaktır.

Dedelerinizden kalan, Osmanlı tapusu revize işleminin sonrasında hangi adaya,parsel numarasına kayıt edildiğinin geçtiği önemlidir. İşlemlerin sırasıyla hangi yol izlenildiğinin, aşağıdaki çalışma gibi takip edilir.

Osmanlı Tapusu İşlemleri İçin İzlenmesi Gereken Yollar Nelerdir?

Dedelerinizden kalan Osmanlı Tapusunun,  Türkçeye çevirtilmesi için, 

 1. Dedelerinizden Kalan Osmanlı Tapusunun, Çeviri işlemi sonrasında gayrimenkulün nerede olduğunun ( il,ilçe ve mahalle), kayıt tarihini, sıra numarasını, malik bilgilerini, cilt numaralarını,
 2. Tespitin doğru yapılması işleminden sonra,
 3. Dedelerinizden kalan Osmanlı Tapusunun, Tapu kadastro neredeki  müdürlükte olduğunun tespiti,
 4. Dedelerinize ait ciltteki sayfada dedelerinizin ismini bulduktan sonra, revize edilmiş  parsel tespiti,
 5.  Hangi tapu müdürlüğüne  kayıtlı ise,  ada parsele, kimin adına kayıtlı olduğuna,
 6. Dedelerinizin adına kayıtlı ise, Osmanlı Tapusunun mirasçıların adına tescili yapılması için,
 7. İlgili Tapu dairesinde incelenen ada parsel numarasında, malik olmayan başkasının adının testini yaptıysanız,
Osmanlı Tapularının revize edildikten sonra, eski Osmanlı Tapularında parsel numarası olmadığı için, (eskiden tarifler garben, şimalen ve buna benzer şekilde yöntemlerle belli olurdu), dava açmak için, Miras Hukuku Konusunda,  hukuki ve uzman kişilerden araştırma, danışmanlık yardımı almanızı size tavsiye ederim, bu konuda Miras Uzmanı olarak her türlü konuda doğru yerde olduğunuzu bilmenizi isteriz.

Dedelerinizden kalan Osmanlı Tapusu hakkında her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir